Kommenteeri

Oht pöördel :)

Alati tahaks ju parimat aga välja kukub nii nagu alati... Oled kunagi mõelnud mida kõike ilutooted sisaldavad ja mis meile sealt tegelikult kasulik on? Mina küll olen. Ja siis kui ükskord seda potsikut pöörad, et koostist vaadata- no midagi nagu tuleks tuttav ette aga enamus on tundmatu nagu hiina keel.
Tegelikult mida aeg edasi, seda rohkem ma saan aru nendest koostisainetest seal toote peal. Aga oli aeg kui mitte midagi ei saanud aru.
Hiljuti käisin looduslike juuksehooldusvahendite koolitusel (mõeldud siis täiesti tavainimesele, mitte juuksuritele) ja seal jäi kõrvu lause, et kui koostisosasid on rohkem kui 5, siis tuleks juba hakata vaatama tähelepanelikumalt, mis need koostisosad siis täpselt on.
Püüan teha siis väikese kokkuvõtte siia- et oleks endale kohe leitav ja sulle muidugi ka.
Ma ei ütle et kõik need koostised on väga väga pahad ja ära iial kasuta neid tooteid kus nad sees on- ütlen, et ise otsustad, aga ära kasuta neid pidevalt.
Tohutult tahaks ju ise ka kasutada ainult puhtaid tooteid ja hellitada nendega oma kliente aga kahjuks on olukordi kus õrn loodus pole piisav et saavutada loodetud tulemust. Seega jah, ma kasutan keemiat nii oma töös kui isiklikus elus, aga teadvustan endale sellega kaasnevaid ohte ja võimalusel eelistan ikkagi puhast loodust. Tulevikus jagan kindlasti ka oma avastuste häid külgi, mitte ainult seda mis on paha ning mida võiks vältida.

DIAZOLIDINTL UREA- Diazolidinüül karbamiid. Kasutatakse antiseptikuna. Võib eraldada formaldehüüdi, mis on väga mürgine. Kindlasti mitte kasutada silmaümbruses.
IMIDIAZOLIDINYL UREA- Imidazolidinüül karbamiid. Parabeenide järel teisel kohal kõige enam kasutatavatest säilitusainetest. Võib põhjustada dermantiiti, eraldada formaldehüüdi. Kindlasti mitte kasutada silmaümbruses.
DIETHANOLAMINE (DEA)- Dietanolamiin. Kasutatakse laialdaselt selle aine emulgeeriva ja vahutava toime pärast. Imendub kergesti kehasse. Koos teiste kosmeetika
toodetes sisalduvate kemikaalidega võib muutuda kantserogeense toimega nitrosoamiiniks. Dietanoalmiin on hormoonsüsteemi kahjustaja, mis kasutab ära aju arenguks vajalikku koliini.
TRIETHANOLAMINE (TEA)- Trietanoolamiin. Kasutatakse puhastusvahendina. Võib tekitada ülitundlikust. Pikem kokkupuude väga ärritav ja mürgine. CIR soovitab seda kasutada väikestes kogustes ja ainult sellistes toodetes mis maha loputatakse, nt šampoonides. Sellegipoolest on seda ka leitud keha- ja käteemulsioonides. Kui TEA kombineerub nitraatidega, moodustuvad vähki tekitavad nitrosamiinid.
PARABENS (METHYL-, PROPYL-, BUTYL-, ETHYL-, ISOBUTYLPARABEN)- Parabeenid. Kõige laialdasemalt kasutatud säilitusained. Võivad põhjustada nahaärritusi ja lööbeid- väga tugevad allergiatekitajad. Neil on avastatud nõrk östrogeene imiteeriv omadus. Parabeene on leitud rinnavähis. Kuna parabeenid on väga odavad ja efektiivsed siis kasutatakse neid väga laialdaselt- 75-90% nahahooldustoodetest sisaldab neid.  Isegi beebitooted ning mõnedki "naturaalsed" tooted sisaldavad parabeene.
MINERAL OIL, PETROLATUM, PARAFFIN, PARAFFINIUM LIQUIDUM, PETROLEUM JELLY- Mineraalõli, petrolaatium, parafin, vaseliin. Need on kõrvalproduktid mis saadakse petrooleumist bensiini valmistamisel. Kuna see on kõrvalprodukt ja saadakse alati väga suurtes kogustes ei maksa see peaaegu mitte midagi ja seetõttu kasutavad seda väga paljud kosmeetikafirmad.  Mineraalõlid on mitmete beebitoodete võtmekomponendiks. Enamasti beebiõlid koosnevadki vaid mineraalõlist ja sünteetilisest lõhnaainest.
Mineraalõlid moodustuvad nahale kile mis takistab hooldavate ainete imendumist ja jääkainete eraldumist. Nad ummistavad poore.
Mineraalõlisid sisaldavaid kreeme kasutades kogunevad mürkained ja bakterid nahka ja selle tagajärjel tekivad vistrikud ja nahk muutub elutuks. Mineraalõlid takistavad naha normaalset ainevahetust ja pikaajalisel kasutamisel hoopis kuivatavad nahka. Neil pole mingisugust nahka toitavat toimet. Õhuke plastikutaoline kiht, mis tekib nahale peale mineraalõlide kasutamist aeglustab tohutult D-vitamiini tootmise protsessi. Uuringute käigus on leitud, et kui laste ja vanurite nahal kasutada mineraalõlisid suures koguses võivad need esile kutsuda kopsupõletiku taolise seisundi. Tungivalt soovitatakse eriti rasedatel lõpetada mineraalõlisid sisaldavate toodete kasutamine (kopsupõletiku arenemine või allergilised reaktsioonid)
PROPYLENE GLYCOL- Propüleenglükool. Gaasist saadud vedelik., mida kosmeetikas kasutatakse niisutaja ja emulgaatorina. See tungib kergesti läbi naha ja võib nõrgendada valkude ja rakkude struktuuri. Propüleenglükoolil on halvamaiguline minevik, seda on kasutatud antifriisina ning juba aastakümnete tagused loomkatsed on viidanud, et see võib põhjustada depressiooni. See võib põhjustada lastel allergiat ja astmat ning mitmeid erinevaid nahaprobleeme. Suuremas koguses võib propüleenglükool tekitada närvisüsteemi häireid, iiveldust ja peapööritust. Kuna ta tungib väga kiiresti läbi naga, siis hoiatatakse selle kokkupuutest nahaga, et vältida selliseid tagajärgi nagu aju-, maksa- ja neeruhälbeid.
SODIUM LAURYL SULFATE (SLS), SODIUM LAURETH SULFATE (SLES)- Naatriumlaureaatsulfaat, naatriumlaureüülsulfaat. Süntaatilised, tööstuslikud puhastusvahendid mis võivad põhjustada tõsiseid tervisehädasid. Kasutatakse autopesu- ja mootoripuhastusvahendites ning enamus kosmeetikatoodetes mis vahutavad. Neid kasutatakse kuna nad on odavad. SLS ja SLES võivad kahjustada maksa, kopse, immuunsus- ja närvisüsteemi. Võivad tekitada silmaärritusi, hingamisteede kahjustusi, nahalöövet, juuste väljalangemist, allergiaid. SLS ja SLES püsivad kudedes kuni 5 päeva ja moodustavad seal kantserogeenseid aineid.
DIMETHICONE- Dimetikon. Niisutamiseks kasutatav silikoon, mis tekitab sellise kihi mis ei lase nahal hingata ega jääkaineid väljutada. Kui seda ainet sisaldavaid tooteid palju kasutada võib see koguneda maksa ja lümfisõlmedesse ning lõpuks kasvajaid moodustada.
FORMALDEHYDE- Formaldehüüd. Toksiline kemikaal mida kasutatakse liimi valmistamisel aga ka mõnedes kosmeetikatoodetes. See on kantserogeenne ja neurotoksiline. Selle aine neelamine ja suures koguses sisse hingamine võib olla surmav. Võib tekitada spasme, hingamisraskuseid, turseid, kopsupõletikku. Ohtlik eriti limaskestadele- hingamisteed, silmad jne.
TRICLOSAN- Triklosaan.  Kemikaal imendub naha kaudu kergesti organismi ja hävitab
oma patogeenidega kasulikke baktereid, mis nõrgestab organismi immuunsüsteemi. Triklosaan võib ärritada limaskesti, põhjustada allergiad, häirida sisesekretsioonisüsteemi (häirib organismis testosterooni tootmist) ja seda on seostatud vähi tekkega. Triklosaan on potentsiaalselt bioakumuleeruv ning seda on leitud laialdaselt nii inimorganismides kui keskkonnas.
ISOPROPYL ALCOHOL- Isopropüülalkohol.  Väga kuivatav ja ärritav. Lõhub naha immuunsusbarjääri muutes selle vastuvõtlikumaks bakteritele ja viirustele. Valmistatud propüleenist, petrooleumi derivaadist. See võib käituda "kandjana" kiirendades teiste ohtlike ainete imendumist nahka. Võib tekitada pruune laike ja kiirendada naha vananemisprotsesse. Selle aurude sissehingamine võib tekitada peavalu ja -pööritust, depressiooni, oksendamist ja isegi koomat.
1,4-DIOXANE- 1,4-dioksaan. Kantserogeenne aine mis kergesti imendub nahka. Võib tekitada silma- ja nahaärritusi ning kahjustada närvisüsteemi, maksa ja neere.
PHTHALATES- Ftalaadid. Kasuatatakse naha niisutajana aga ka plastiku pehmendajana. Ftalaadid häirivad hormonaalset süsteemi ja segavad reproduktiivsust vähendades
suguhormoonide taset, mis on suguorganite arenguks ja toimimiseks äärmiselt olulised. Põhjustavad neerude, maksa ning kopsude talitlushäireid ja võivad põhjustada enneaegset sünnitust. Uuringud on näidanud, et ftalaatidel on seos rinnavähiga.
Tuntud kui tõsiste arengudefektide tekitajad katseloomadel.
FRAGRANCE, PARFUME- Lõhnaained. Sünteetilised lõhnaained võivad mõjutada kesknärvisüsteemi, häirivad metabolismi, hormoonide tööd. Võivad tekitada peavalu, -pööritust, hingamisraskusi, lööbeid, oksendamist, hüperaktiivsust ja tundlikust. Sisaldavad ftalaate.
 LEAD- Plii. Mõnede huulepulkade koostises. Plii on tuntud neurotoksiin, mis võib põhjustada lugemis-, keele- ja käitumisprobleeme nagu agressiivsus, madalamat IQ-taset jne.
TALC- Talk. Kasuatatakse dekoratiivkosmeetikas ja nahale raputamiseks. Talk sisaldab aineid mis provotseerivad kopsu ja munasarjavähki. Seetõttu ei tohiks puudrit mis sisaldab talki kasutada näol, kõhul ja genitaalide piirkonnas. Vältida tuleks puudreid mille aluseks on talk.

Kui kedagi see teema rohkem huvitab, siis võib tutvuda näiteks niisuguse lehega
Mina oma nimekirja olen koostanud looduslike juuksehooldusvahendite koolitustel jagatud info, erialase kirjanduse ja interneti baasil.
Ja loomulikult pole minu tõde just alati absoluutne tõde- kui sul on soovi parandada või täiendada seda nimekirja siis on sinu kiri alati oodatud.


Lisa kommentaar

Email again: